SN74ACT14DBR
Mfr.Part #
SN74ACT14DBR
Manufacturer
Texas Instruments
Package/Case
Datasheet
SN74ACT14DBR
Description
IC INV SCHMITT 6CH 1-IN 14SSOP
Stock
750
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Gates and Inverters
Current - Output High, Low :
24mA, 24mA
Current - Quiescent (Max) :
2 µA
Features :
Schmitt Trigger
Logic Level - High :
1.2V ~ 2.1V
Logic Level - Low :
0.5V ~ 1.4V
Logic Type :
Inverter
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
11.5ns @ 5V, 50pF
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
6
Number of Inputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
14-SSOP
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V